ABOUT LECZENIE JASKRY

About leczenie jaskry

About leczenie jaskry

Blog Article

Natomiast przebieg ostrej jaskry otwartego kąta ma bardzo agresywny przebieg. Rozpoczyna się nagłym bólem oka, bólem głowy, nudnościami, wymiotami oraz zamazaniem widzenia. Zdarza się, że nudności i wymioty są tak nasilone, że przyczyny oczne nie są brane pod uwagę.

Chirurgiczne leczenie jaskry uważa się za put upępowanie z wybory jako leczenie I rzutu tylko w poniższych sytuacjach: rozpoznanie jaskry wrodzonej

Rozwój jaskry trwa wiele lat, w tym leczenie jaskry czasie pacjent może być nieświadomy istnienia i stałMoi obwodowego ograniczenia pola widzenia. Przy patrzeniu obuocznym oba pola widzenia nakładają się na siebie i wzajemnie uzupełniają swoje ubytki.

Pachymetria służy do pomiaru grubości rogówki oka. Wykorzystywana do weryfikacji pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego metodą Goldmanna.

przednią komorę oka i jej zadanie polega m.in. na dostarczaniu substancji odżywczych soczewce i rogówce oka. Upośledzenie procesów usuwania, bądź produkcji cieczy wodnistej oka stać się może zatem przyczyną nadmiernego wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego i rozwoju jaskry.

Po epizodzie ostrego zamknięcia kąta przesączania może powstać Glaukomflecken, czyli zmętnienie obecne na przedniej powierzchni soczewki.

jaskra z zamkniętym kątem: przyczyną jaskry tego typu jest nieprawidłowa budowa przedniej części oka. Płyn z oka nie jest uwalniany prawidłowo, ponieważ kąt przesączania jest zbyt wąski.

Jaskrę wąskiego kąta, która zależna jest od budowy oka najlepiej leczyć usuwając zbyt dużą soczewkę bez konieczności wykonywania operacji zmniejszających ciśnienie w oku.

Jaskra pierwotnie zamkniętego kąta jest jedną z two głównych postaci jaskry. Cechą odróżniającą ją od jaskry otwartego kąta są nawracające bóle oczu (i głowy) z okresowym „zamgleniem widzenia”, pojawiające się we wczesnym stadium choroby.

Dobre funkcjonowanie sztucznie wytworzonego odpływu bywa często zaburzone przez nadmierne bliznowacenie, występujące szczególnie u osób młodych lub po wielokrotnych operacjach wykonywanych na tym samym oku.

Powoduje to poszerzenie przestrzeni pomiędzy tęczówką a rogówką i skutkuje otwarciem dostępu naturalnej drogi odpływu pod warunkiem, że jego zbyt długotrwałe zamknięcie nie spowodowało zrostu obu struktur;

Dlatego rozpoznanie jaskry zawsze należy do lekarza, który ma możliwość uwzględnienia także innych danych sugerujących istnienie choroby (np. stwierdzenie wysokiego ciśnienia wewnątrzgałkowego, istniejące już ubytki w polu widzenia lub predyspozycje do okresowego zamykania się kąta przesączania).

Ostra zamknięcie kąta przesączania – w tym podtypie ciśnienie wewnątrzgałkowe gwałtownie wzrasta na skutek nagłej blokady siateczki beleczkowania przez obwodową cześć tęczówki. Objawy to:

W obu opisanych powyżej podtypach choroby występuje zaburzenie krążenia cieczy wodnistej w gałce ocznej. Ciecz wodnista jest wytwarzana w każdym oku i jej rola polega na utrzymywaniu odpowiedniego napięcia gałki ocznej oraz odżywianiu tych części oka, które nie mają własnych naczyń krwionośnych, a także odprowadzaniu produktów przemiany materii. W oku odbywa się nieustanne krążenie cieczy wodnistej – z miejsca jej powstawania w komorze tylnej oka, poprzez źrenicę i beleczkowanie w kącie przesączania do naczyń krwionośnych.

Report this page